Missa inte dessa erbjudanden!

37
Kampanj
10
518 kr
Paketpris
15 %
Senast köpt för minuter sedan
Hög efterfrågan
Köpt 5 gånger under de senaste dagarna

2 x GAAM 100% Casein Premium 750 g

1 st
219 kr -15%
2 st
438 kr -10%
4 st
876 kr -6%
489 kr / 438 kr
418 kr

Tidigare lägsta pris

418 kr
OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan det aktuella priset började gälla. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.
518 krSumma av lösa artiklar:







Antal:

Rekommenderad produkt att lägga till

39 kr 59 kr
Lägg i varukorg
Välj produkt i listan ovanför
(144)

Mest populära från Kaseinprotein

  • Beskrivning
  • GAAM 100% Casein Premium är ett ultrafiltrerat kasein protein med upp till 8h proteinutsöndring i dina muskler.
    Helt enkelt den ultimata produkten för att bibehålla muskeltillväxten och återhämtningen under natten.

    • Tillför protein till dina muskler i upp till 8h.
    • Hjälper dig bygga och återhämta muskler.
    • Perfekt som natt-, mellanmåls- och dietprotein.
    • Enbart micellärt kasein & kalciumkaseinat.
    • Utsökta unika smaker.

    GAAM 100% Casein Premium innehåller 100% micellärt kasein (80%) & kalciumkaseinat (20%). Ett kaseinprotein är ett proteinpulver som bryts ned i kroppen under en längre tid. Det är alltså mycket effektivare än ett vanligt snabbt vassleprotein under natten eller om det är långt mellan måltiderna.

    För att förhindra muskelnedbrytning är det viktigt att få i sig tillräckligt med protein varje dag. Då muskelfibrerna bryts ner vid träning och fysisk aktivitet är det viktigt att tillföra rätt näring för att musklerna ska återhämta sig och kunna utvecklas. Det är särskilt viktigt för personer som tränar och är aktiva att få i sig rikligt med protein. Det många missar är att kroppen inte får i sig riktigt med protein under natten och därför får de som använder sig utav ett kaseinprotein oftast snabbare och bättre resultat än de som låter kroppen få i sig för lite protein nattetid.

    100% Casein Premium tar endast ett fåtal sekunder att förbereda i en shaker och har en utsökt smak samt är en utmärkt källa till högvärdigt protein utan oönskat fett och kolhydrater.


    Doseringsförslag:
    Blanda en skopa (ca 33 g) pulver med med 300 ml vatten eller mjölk i en shaker och skaka ordentligt.

    Storlek:
    - Innehåller 750 g x 2 (46 portioner).
    Form:
    Pulver
    Fri från:
    Gluten
    Målsättning:
    Bygga muskler
    Kosttillskott ersätter ej en varierad kost. Rekommenderad dosering bör ej överskridas. Förvaras torrt, svalt, väl förslutet och oåtkomligt för barn.
  • Innehåll
  • VariantBlueberry VanillaChocolate Coco
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15745251540513
    Energi (kcal)376125368123
    Fett (g)3,71,23,91,3
    Mättat fett (g)2,80,933,11,0
    Kolhydrater (g)5,51,83,51,2
    Socker (g)3,51,22,10,70
    Protein (g)7725,77625,3
    Salt (g)0,460,150,650,22
    Fiber (g)0,490,163,41,1

    VariantChocolate SundaeCinnamon Bun
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15445151521507
    Energi (kcal)369123364121
    Fett (g)4,31,41,50,50
    Mättat fett (g)3,21,10,80,27
    Kolhydrater (g)4,61,54,11,4
    Socker (g)2,80,933,61,2
    Protein (g)7123,77926,3
    Salt (g)0,340,110,480,16
    Fiber (g)3,61,20,520,17

    VariantCoconut White ChocolateCookie Dough
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15635211597532
    Energi (kcal)374125382127
    Fett (g)3,71,251,7
    Mättat fett (g)2,91,04,11,4
    Kolhydrater (g)4,81,65,21,7
    Socker (g)3,51,23,41,1
    Protein (g)7725,77725,7
    Salt (g)10,330,70,23
    Fiber (g)0,730,240,550,18

    VariantCreamy CaramelMint Chocolate
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15135041545515
    Energi (kcal)362121370123
    Fett (g)1,50,504,31,4
    Mättat fett (g)0,80,273,21,1
    Kolhydrater (g)4,61,54,11,4
    Socker (g)4,31,42,80,93
    Protein (g)7926,37525,0
    Salt (g)0,950,320,350,12
    Fiber (g)0,580,193,51,2

    VariantRaspberry White ChocolateSalted Caramel
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15645211508503
    Energi (kcal)374125361120
    Fett (g)3,71,21,40,47
    Mättat fett (g)2,80,930,80,27
    Kolhydrater (g)5,51,85,41,8
    Socker (g)4,51,551,7
    Protein (g)7725,77826,0
    Salt (g)0,460,151,40,47
    Fiber (g)0,680,230,480,16

    VariantStrawberry DessertVanilla Dream
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15695231550517
    Energi (kcal)375125371124
    Fett (g)3,61,22,91,0
    Mättat fett (g)2,80,932,20,73
    Kolhydrater (g)5,92,04,81,6
    Socker (g)4,51,53,51,2
    Protein (g)7725,77725,7
    Salt (g)0,460,150,930,31
    Fiber (g)0,680,230,50,17




    Ingredienser:
    micellärt-kasein (mjölk), kalcium-kaseinat (mjölk), skummjölksspulver (mjölk), solroslecitin, avfettat kakaopulver (gäller chokladsmaker), aromer, färgämne: rödbetspulver (gäller jordgubbsmaker), sötningsmedel: aspartam*, acesulfam-K
    *Innehåller en källa till fenylalanin 


    Allergiinformation: innehåller mjölkprotein (mjölk). Tillverkad i en fabrik som även hanterar ägg och soja.

    Bäst före: se förpackning.


    Kosttillskott ersätter ej en varierad kost.
    Rekommenderad dosering bör ej överskridas.
    Förvaras torrt, svalt, väl förslutet och oåtkomligt för barn.
  • Vanliga frågor och svar om Kaseinprotein

    Vad är Kaseinproteinpulver, och hur skiljer det sig från andra proteinpulver?
    Kaseinproteinpulver är en högkvalitativ proteinprodukt som utvinns från mjölk. Det skiljer sig från andra proteinpulver, som vassleprotein, eftersom det är långsamt nedbrytande och ger en konstant frisättning av aminosyror över tid

    Är Kaseinproteinpulver lämpligt för personer med laktosintolerans?
    Kasein Proteinpulver innehåller vanligtvis mycket lite laktos, vilket gör det lämpligt för många personer med laktosintolerans. Om du har allvarlig laktosallergi bör du överväga ett laktosfritt proteinalternativ.

    Finns det en risk för överkonsumtion med Kaseinproteinpulver?
    Medan Kasein Proteinpulver är säkert när det används enligt anvisningarna, kan överdrivet proteinintag belasta njurarna och levern. Det är viktigt att följa rekommenderade portionsstorlekar och upprätthålla en balanserad kost.

  • FAQ

Recensioner (144)

144 omdömen
Proteinbolaget ansvarar inte för innehållet i publicerade recensioner. Beskrivna effekter upplevs individuellt och kan inte generaliseras.
Lo 2024-05-27
Verifierat köp
Har testat många men den här va nog den äckligaste tyvärr. Köpte dessutom två påsar så får snällt leva på dom ett tag. Cookie dough, minuspoäng om det va möjligt. Mjölig o smakar inte gott nånstans.
Vera 2024-05-08
Verifierat köp
Köper cookie dough och chocolate sundae, så goda! Cookie smaken är väldigt söt och krämig, passar bra att blanda ner i en overnight oat, medans chokladen är utmärkt som klick på toppen. Smakar inget kemiskt som andra märken kan göra. Kommer fortsätta beställa dessa smaker!
Kaga 2024-04-24
Verifierat köp
Chokladkasein- stabil smak man alltid kan luta sig tillbaka till. Samma godhet som Ty***e fast billigare såklart. Jag brukar ha i lite kakaopulver för att spä ut sötman. Saltkaramellkasein - Okej, inte den godaste då den är väldigt söt i smaken, sötare än chokladen enligt mig. Kör lite kaffe för att få dess bitterhet att jämna ut sötman från respektive pulver. Mjölk och sen en skopa från varje = gudalik kombination.
Carolin 2024-04-03
Verifierat köp
Köpte choklad och salt karamell. Goda! Inte för sötsliskiga. Gillar inte konstruktionen på påsarna, krångliga att ta ur… och så funderar jag på varför det ligger med en skopa som är för liten? På påsen står det att en skopa (33g) ska blandas med vatten/mjölk…men en skopa är INTE 33 g, det är snarare ca 20g… Det är väl egentligen ett litet problem, men osmidigt att man ska behöva väga varje gång man ska göra en shake…
Visa fler
144 Recensioner
Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
Ditt namn kommer att visas som avsändare.


Våra kunder älskar oss!

Läs våra 3.000+ omdömen på Trustpilot. Det är ofta vi får höra att vi har supersnabba leveranser och schyssta villkor. Men det är ju lätt att påstå. Se vad våra kunder faktiskt tycker om oss:

Prisjakt

4.7 / 5

Pricerunner

4.8 / 5

Google

4.8 / 5