Missa inte dessa erbjudanden!

240
Summer Sale
Paketpris
Senast köpt för minuter sedan
Hög efterfrågan
Köpt 82 gånger under de senaste dagarna

GAAM 100% Casein Premium 750 g Kaseinprotein

1 st
219 kr -15%
2 st
438 kr -10%
4 st
876 kr -6%
259 kr / 219 kr
Summa av lösa artiklar:
Smak
Vanilla Dream Lagervara Bäst före: Chocolate Sundae Lagervara Bäst före: Blueberry Vanilla Lagervara Bäst före: Strawberry Dessert Lagervara Bäst före: Salted Caramel Lagervara Bäst före: Raspberry & White Chocolate Lagervara Bäst före: Mint Chocolate Lagervara Bäst före: Coconut White Chocolate Lagervara Bäst före: Cookie Dough Lagervara Bäst före: Cinnamon Bun Lagervara Bäst före:

Perfekt att kombinera med

39 kr 59 kr
Välj produkt i listan ovanför
(426)
ID: PB-57526

Mest populära från Kaseinprotein

  • Beskrivning
  • GAAM 100% Casein Premium är ett ultrafiltrerat kasein protein med upp till 8h proteinutsöndring i dina muskler.
    Helt enkelt den ultimata produkten för att bibehålla muskeltillväxten och återhämtningen under natten.

    • Tillför protein till dina muskler i upp till 8h.
    • Hjälper dig bygga och återhämta muskler.
    • Perfekt som natt-, mellanmåls- och dietprotein.
    • Enbart micellärt kasein & kalciumkaseinat.
    • Utsökta unika smaker.

    GAAM 100% Casein Premium är ett fullvärdigt proteinpulver. Ett kaseinprotein är ett proteinpulver som bryts ned i kroppen under en längre tid. Det är alltså mycket effektivare än ett vanligt snabbt vassleprotein under natten eller om det är långt mellan måltiderna.

    För att förhindra muskelnedbrytning är det viktigt att få i sig tillräckligt med protein varje dag. Då muskelfibrerna bryts ner vid träning och fysisk aktivitet är det viktigt att tillföra rätt näring för att musklerna ska återhämta sig och kunna utvecklas. Det är särskilt viktigt för personer som tränar och är aktiva att få i sig rikligt med protein. Det många missar är att kroppen inte får i sig riktigt med protein under natten och därför får de som använder sig utav ett kaseinprotein oftast snabbare och bättre resultat än de som låter kroppen få i sig för lite protein nattetid.

    100% Casein Premium tar endast ett fåtal sekunder att förbereda i en shaker och har en utsökt smak samt är en utmärkt källa till högvärdigt protein utan oönskat fett och kolhydrater.

    GAAM utvecklar ständigt sitt sortiment och sina produkter för att kunna erbjuda sina kunder så kvalitativa produkter som möjligt. Det har gjorts en uppdatering av råvaran för GAAM 100 % Casein Premium vilket kan medföra att det kan upplevas mindre skillnader i konsistens/ smak. Detta är inget fel utan produkten har uppdaterats i syfte av att göra den ännu bättre! 


    Doseringsförslag:
    Blanda en skopa (ca 33 g) pulver med med 300 ml vatten eller mjölk i en shaker och skaka ordentligt.

    Storlek:
    - Innehåller 750 g (23 portioner).
    Form:
    Pulver
    Fri från:
    Gelatin, Gluten, Nötter, Palmolja
    Målsättning:
    Bli stark, Bygga muskler
    Smak:
    Blåbär, Choklad, Jordgubb, Karamell, Mintchoklad, Vanilj, Vit Choklad
    Storlek:
    750 g
    Kosttillskott ersätter ej en varierad kost. Rekommenderad dosering bör ej överskridas. Förvaras torrt, svalt, väl förslutet och oåtkomligt för barn.
  • Innehåll
  • VariantBlueberry VanillaChocolate Coco
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15745251540513
    Energi (kcal)376125368123
    Fett (g)3,71,23,91,3
    Mättat fett (g)2,80,933,11,0
    Kolhydrater (g)5,51,83,51,2
    Socker (g)3,51,22,10,70
    Protein (g)7725,77625,3
    Salt (g)0,460,150,650,22
    Fiber (g)0,490,163,41,1

    VariantChocolate SundaeCinnamon Bun
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15445151521507
    Energi (kcal)369123364121
    Fett (g)4,31,41,50,50
    Mättat fett (g)3,21,10,80,27
    Kolhydrater (g)4,61,54,11,4
    Socker (g)2,80,933,61,2
    Protein (g)7123,77926,3
    Salt (g)0,340,110,480,16
    Fiber (g)3,61,20,520,17

    VariantCoconut White ChocolateCookie Dough
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15635211597532
    Energi (kcal)374125382127
    Fett (g)3,71,251,7
    Mättat fett (g)2,91,04,11,4
    Kolhydrater (g)4,81,65,21,7
    Socker (g)3,51,23,41,1
    Protein (g)7725,77725,7
    Salt (g)10,330,70,23
    Fiber (g)0,730,240,550,18

    VariantCreamy CaramelMint Chocolate
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15135041545515
    Energi (kcal)362121370123
    Fett (g)1,50,504,31,4
    Mättat fett (g)0,80,273,21,1
    Kolhydrater (g)4,61,54,11,4
    Socker (g)4,31,42,80,93
    Protein (g)7926,37525,0
    Salt (g)0,950,320,350,12
    Fiber (g)0,580,193,51,2

    VariantRaspberry White ChocolateSalted Caramel
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15645211508503
    Energi (kcal)374125361120
    Fett (g)3,71,21,40,47
    Mättat fett (g)2,80,930,80,27
    Kolhydrater (g)5,51,85,41,8
    Socker (g)4,51,551,7
    Protein (g)7725,77826,0
    Salt (g)0,460,151,40,47
    Fiber (g)0,680,230,480,16

    VariantStrawberry DessertVanilla Dream
    MängdPer 100 gPer 33 gPer 100 gPer 33 g
    Energi (kJ)15695231550517
    Energi (kcal)375125371124
    Fett (g)3,61,22,91,0
    Mättat fett (g)2,80,932,20,73
    Kolhydrater (g)5,92,04,81,6
    Socker (g)4,51,53,51,2
    Protein (g)7725,77725,7
    Salt (g)0,460,150,930,31
    Fiber (g)0,680,230,50,17




    Ingredienser:
    micellärt-kasein (mjölk), kalcium-kaseinat (mjölk), skummjölksspulver (mjölk), solroslecitin, avfettat kakaopulver (gäller chokladsmaker), aromer, färgämne: rödbetspulver (gäller jordgubbsmaker), sötningsmedel: aspartam*, acesulfam-K
    *Innehåller en källa till fenylalanin 


    Allergiinformation: innehåller mjölkprotein (mjölk). Tillverkad i en fabrik som även hanterar ägg och soja.

    Bäst före: se förpackning.


    Kosttillskott ersätter ej en varierad kost.
    Rekommenderad dosering bör ej överskridas.
    Förvaras torrt, svalt, väl förslutet och oåtkomligt för barn.
  • Vanliga frågor och svar om Kaseinprotein

    Vad är Kaseinproteinpulver, och hur skiljer det sig från andra proteinpulver?
    Kaseinproteinpulver är en högkvalitativ proteinprodukt som utvinns från mjölk. Det skiljer sig från andra proteinpulver, som vassleprotein, eftersom det är långsamt nedbrytande och ger en konstant frisättning av aminosyror över tid

    Är Kaseinproteinpulver lämpligt för personer med laktosintolerans?
    Kasein Proteinpulver innehåller vanligtvis mycket lite laktos, vilket gör det lämpligt för många personer med laktosintolerans. Om du har allvarlig laktosallergi bör du överväga ett laktosfritt proteinalternativ.

    Finns det en risk för överkonsumtion med Kaseinproteinpulver?
    Medan Kasein Proteinpulver är säkert när det används enligt anvisningarna, kan överdrivet proteinintag belasta njurarna och levern. Det är viktigt att följa rekommenderade portionsstorlekar och upprätthålla en balanserad kost.

  • FAQ

Recensioner (426)

426 omdömen
Proteinbolaget ansvarar inte för innehållet i publicerade recensioner. Beskrivna effekter upplevs individuellt och kan inte generaliseras.
Jenny 2024-06-11
Verifierat köp
Alltid köpt Tyngres pulver men nu kommer jag hålla mig till Gaam. Testat jordgubbssmak oxå väldigt god!
Khadija Jerbi 2024-05-15
Verifierat köp
Prisvärdaste Kaseinet på marknaden enligt mig. Blir så krämig och härlig med bara vatten. Älskar att dricka det som de är eller blanda med yoghurt. Jordgubbsdessert⭐⭐⭐⭐⭐ Blåbär, Vanilj⭐⭐⭐⭐⭐ Mint chok⭐⭐⭐
Emelie Hörle 2024-05-06
Verifierat köp
banan, kanelbulle och cookies and cream. Jag har tagit mig tid att utforska och experimentera med dessa smaker i olika recept och måltider, och här är min djupgående recension av var och en. **1. Banan:** Banan-smaken är härligt fruktig men har en svag artificiell underton. Trots det har jag funnit att detta pulver är perfekt för att förhöja smaken i bakverk som bananbröd och i fräscha smoothies. Den artificiella noten kan bli mindre framträdande när den kombineras med andra naturliga ingredienser. För den som älskar banansmaker är detta definitivt ett bra val. **2. Kanelbulle:** Detta är utan tvekan min favorit av de tre smakerna! Kanelbulle-proteinpulvret är enastående i gröt, pannkakor eller bara blandat med mjölk eller växtbaserade alternativ. Det har en ljuvlig kanelkryddsmak som inte är för överväldigande och ger verkligen den där varma och tröstande känslan av en färsk kanelbulle. Ett måste för alla som uppskattar den klassiska kanelbullens smak. **3. Cookies and Cream:** Detta pulver är en riktig stjärna när det kommer till proteinshakes och bakverk. Den krämiga konsistensen och den perfekt balanserade sötman gör den lämplig för att skapa delikata proteinshakes eller till och med glass! Jag har provat att göra hemlagad glass med detta pulver, och resultatet var häpnadsväckande - en len och smakrik glass med en hint av kakao och krämighet. KÖP KÖP KÖP
Jesper 2024-04-30
Verifierat köp
Lättblandad och god! Har provat vanilj än så länge. Funkar bra att blanda med både mjölk och vatten.
Visa fler
426 Recensioner
Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
Ditt namn kommer att visas som avsändare.


Våra kunder älskar oss!

Läs våra 3.000+ omdömen på Trustpilot. Det är ofta vi får höra att vi har supersnabba leveranser och schyssta villkor. Men det är ju lätt att påstå. Se vad våra kunder faktiskt tycker om oss:

Prisjakt

4.7 / 5

Pricerunner

4.8 / 5

Google

4.8 / 5